ייעוץ פסיכולוגי בקריות

האם אני צריך פסיכולוג, פסיכולוג קליני או פסיכיאטר

האם אני צריך פסיכולוג, פסיכולוג קליני או פסיכיאטרתחומי ההתמחות בפסיכולוגיה הם רבים, לכן בבואנו לחפש פסיכולוג יש לשים לב לתחום ההתמחות, כמו פסיכולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה ארגונית, שיקומית, חינוכית ופסיכולוגיה קלינית.
פסיכולוג קליני הוא קודם כל אדם שעבר את ההכשרה האקדמאית המתאימה ובעל תואר שני או שלישי בפסיכולוגיה, והוא רשום כחוק כפסיכולוג במשרד הבריאות לאחר שעבר את כל המבחנים הנדרשים עד לקבלת הרישיון המתיר לו לטפל באנשים. הפסיכולוג, בדיוק כמו הרופא, חייב לבחור תחום התמחות, ובסיום ההתמחות הוא רשאי לעבוד רק בתחום התמחותו.

התמחות בפסיכולוגיה קלינית

התמחות בפסיכולוגיה קלינית נמשכת כארבע שנים והיא כוללת לימודים בנושא בעיות נפשיות נפוצות כמו דיכאון, חרדה, הפרעות אישיות, ואף בעיות נפשיות קשות יותר כמו סכיזופרניה או מאניה דיפרסיה. פסיכולוג קליני טוב ומקצועי יודע כיצד לתעל את הידע הרב שברשותו אודות הגישות השונות של הטיפול הנפשי אל תוך חדר הטיפולים ולבצע התאמה נכונה עבור המטופל שלו.
ההכשרה אותה עובר הפסיכולוג הקליני היא מגוונת ומעמיקה מאוד. הטיפול במחלות קשות כמו מאניה דיפרסיה או סכיזופרניה מצריך הרבה מאוד ידע ומיומנות, ולא בכדי לוקח לא מעט שנים לקבלת הרישיון מטעם משרד הבריאות.
ישנם אנשים שמחפשים טיפול פסיכולוגי בזום מתוך מקום של מצוקה כללית כמו תסכול, עצב מתמשך, עצבנות, בעיות תקשורת ועוד, וישנם לקוחות שבאים עם בעיה ספציפית ומוגדרת כמו הפרעה כפייתית, התנהגות כפייתית, והפרעות אישיות שמונעות מהחולה לתפקד בחייו באופן נורמטיבי. במקרים קיצוניים בהם יש צורך במענה פסיכיאטרי ותרופתי, לטיפול הפסיכולוגי הנפשי (פסיכותרפיה) יתווספו מפגשים עם רופא פסיכיאטר.

על פסיכולוגים ופסיכיאטרים

אחת הטעויות הנפוצות היא לייחס לפסיכיאטר את אותן יכולות ומיומנויות כמו לפסיכולוג הקליני. כל רופא שמסיים את לימודיו עובר הכשרה והתמחות של מספר שנים בתחום מסוים. פסיכיאטר הוא למעשה רופא מוסמך המתמחה בתחום המחלות הנפשיות, המוסמך לרשום לפציינט תרופות ולבצע מעקב רפואי פסיכיאטרי אינגרטיבי. הפסיכולוג הקליני, שמומחה גם הוא בתחום בריאות הנפש, אמון בדומה לפסיכיאטר על מצבו הנפשי והמנטלי של הפציינט, אך הטיפול אשר אותו מציע מתבסס על שיחות ותהליך בינאישי שאינו ממוקד אך ורק במענה סימפטומתי. רבים הם המקרים בהם נעשה שילוב בין טיפול פסיכולוגי לבין טיפול פסיכיאטרי, על מנת להטיב עם המטופל ולהוות מענה כולל.

מידע נוסף שיכול לעניין אותך